Okres połogu jest ważnym czasem, w którym ciało regeneruje się i wraca do formy sprzed porodu. Właściwa pielęgnacja intymna może przyspieszyć ten proces. Dbanie o siebie po porodzie to także odpoczynek, odpowiednio długi sen, umiarkowana ilość ruchu oraz dieta bogata w owoce i warzywa. Korzystna może być także suplementacja witamin, jak np. witamina D, mikroelementów oraz probiotyków zawierających szczepy pożytecznych bakterii ginekologicznych, na przykład Estabiom Pregna.

Po pierwsze: higiena

Kluczowym czynnikiem powrotu do formy po porodzie, zarówno naturalnym, jak i przez cesarskie cięcie, jest odpowiednia higiena intymna. W tym celu warto używać środków myjących, które zawierają delikatne detergenty. W czasie połogu należy bezwzględnie zrezygnować z kąpieli w wannie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie branie prysznica lub podmywanie się w misce.

Miejsca intymne najlepiej osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym. Po porodzie ważna jest nie tylko właściwa higiena, ale także noszenie przewiewnej, najlepiej bawełnianej bielizny. Na czas połogu najlepiej zrezygnować ze stringów lub koronkowych majtek ze sztucznych materiałów. Warto także wietrzyć miejsca intymne, gdy tylko jest taka możliwość, np. podczas leżenia w łóżku. Praktyka ta znacząco przyspiesza proces gojenia.

Po drugie: relaks i odpoczynek

         Poród jest nie tylko silnym przeżyciem fizycznym, ale także psychicznym. Świeżo upieczona mama powinna zatem zadbać o swoją strefę komfortu. Jeśli tylko pozwolą na to siły, dużo korzyści może przynieść delikatny ruch, np. spacerowanie. Po urodzeniu dziecka kobiety mogą przeżywać baby blues, czyli specyficzne stany emocjonalne i czuć się przybite. Bardzo ważne, aby w tym czasie mogły liczyć na wsparcie najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Skuteczne może być również odciążenie jej od codziennych obowiązków związanych z zajmowaniem się dzieckiem.

Po trzecie: probiotyki

Wiele kobiet przyjmuje probiotyczne suplementy diety w ciąży oraz w okresie połogu. W pierwszym przypadku ma to związek ze zubożeniem flory bakteryjnej pochwy. Z tego powodu warto rozważyć przyjmowanie probiotyków, które dostarczą do mikrobiomu  dobre bakterie. Przyszłym mamom dedykowany jest na przykład suplement diety Estabiom Pregna.

W drugiej sytuacji zachodzi potrzeba wsparcia mikrobiomu okolic intymnych. Ważne, aby po porodzie nie stosować globulek dopochwowych, lecz doustne probiotyki ze szczepami ginekologicznymi, ponieważ ich drogi rodne muszą najpierw wygoić się po porodzie. Tutaj również dobrym wyborem może być Estabiom Pregna. Preparat ten uzupełnia mikrobiom o pożyteczne bakterie, a zawartość witaminy D dodatkowo wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomaga zachować zdrowe zęby i kości, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Suplement diety Estabiom Pregna mogą również stosować mamy karmiące piersią. Szczepy bakterii zawarte w Estabiom Pregna są odporne na działanie kwasów żołądkowych, żółciowych oraz enzymów trawiennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here