Migdały ze względu na bogactwo składników odżywczych w nich zawartych zalicza się do tzw. grupy superżywności (ang. superfoods). Stanowią one prawdziwą skarbnicę magnezu i wielu innych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu składników. Od kiedy można podawać migdały dzieciom? W jakiej formie przemycać je do jadłospisu swojej pociechy? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższym artykule.
Migdały – wartości odżywcze
Migdały są bogatym źródłem niezwykle cennego dla rozwijającego się organizmu białka. Są również źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pełnią szereg istotnych funkcji. W ich składzie znajdziemy także sporą zawartość błonnika pokarmowego o nieocenionym wpływie na pracę układu pokarmowego i procesy trawienne. Regularne spożywanie migdałów dostarcza także do organizmu szereg witamin z grupy B, witaminy E oraz licznych składników mineralnych, tj. magnez, wapń, cynk, potas i fosfor.
Prozdrowotne właściwości migdałów
Migdały ze względu na swój bogaty skład wspierają intensywny rozwój organizmu dziecka poprzez:
- wspieranie pracy mózgu i układu nerwowego
- wspomaganie wzrostu i rozwoju ruchowego
- regulację procesów metabolicznych
- zapobieganie wadom płodu
- wspomaganie pamięci i koncentracji
- regulację gospodarki wodno-elektrolitowej
Od kiedy podawać migdały dziecku?
Migdały, podobnie jak wszelkiego rodzaju orzechy, w zmielonej postaci można podawać już po 1. roku życia. Natomiast dzieci po 3. roku życia mogą spożywać je w całości, należy jednak pamiętać, że mogą one wywołać wszelkiego rodzaju reakcje alergiczne – nie powinny ich jeść także dzieci z alergią na pyłki brzozy.
W jakiej postaci przemycać migdały do diety dziecka?
Najprostszym sposobem jest podawanie ich w formie zdrowej naturalnej przekąski. Migdały świetnie sprawdzą się także jako dodatek do różnego rodzaju wypieków, deserów, owsianek czy koktajli. Można z ich użyciem przygotować także mleczko migdałowe bogate w cenny, zwłaszcza w fazie wzrostu, wapń.