Gorączka u dziecka bez innych objawów budzi niepokój rodziców. Tak między innymi objawia się trzydniówka – choroba wirusowa, która nie stanowi zagrożenia dla życia malucha. Sprawdź, jak ją rozpoznać i dowiedz się, na czym polega leczenie.
Trzydniówka, mimo że klasyfikowana jest jako choroba zakaźna, przebiega dość łagodnie. Szacuje się, że dotyka nawet 90% niemowląt i dzieci w dwóch pierwszych latach życia.
Czy to trzydniówka?
Trzydniówkę wywołują wirusy HHV6 oraz HHV7, które przenoszą się najczęściej drogą kropelkową – źródłem zakażenia jest człowiek.
Chorobę bardzo łatwo rozpoznać – jednym z symptomów jest gorączka u dziecka bez innych objawów. Pojawia się bardzo nagle i rośnie dość gwałtownie – nierzadko dochodzi do 40oC. Tak wysoka temperatura utrzymuje się zwykle 2-4 dni, a po tym czasie znika. W dniu, w którym gorączka u dziecka spada, pojawia się wysypka. Przyjmuje ona postać bladoróżowych krostek, które nie znikają po uciśnięciu skóry. Występują głównie na tułowiu.
Warto mieć świadomość, że poza gorączką i wysypką, dziecko w tym okresie może być bardzo marudne. W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do pojawienia się łagodnych objawów ze strony górnych dróg oddechowych. Możliwa jest również delikatna biegunka.
Jak wygląda leczenie trzydniówki?
Leczenie trzydniówki nie jest koniecznością, ponieważ choroba ustępuje samoistnie. Dobra wiadomość jest taka, że raz przebyte zakażenie pozostawia trwałą odporność. Trzeba jednak pamiętać, że chorobę wywołują różne wirusy, dlatego trzydniówka może pojawić się ponownie – jeśli wywołają ją inne drobnoustroje.
Leczenie tzw. gorączki trzydniowej ma charakter wyłącznie objawowy. Podstawą jest zatem obniżanie wysokiej temperatury ciała. Można sięgnąć po lek przeciwgorączkowy lub też skorzystać z domowych sposobów.
Gorączkę bez innych objawów można złagodzić poprzez:
- kąpiel w ciepłej wodzie,
- wykonywanie ciepłych okładów.
Pamiętaj przy tym, żeby zrezygnować z kąpieli, gdy maluch ma dreszcze. Wówczas trzeba podać lek przeciwgorączkowy.
Kiedy trzydniówka wymaga konsultacji pediatrycznej?
Wizyta u lekarza z powodu trzydniówki nie jest koniecznością. Do pediatry należy jednak zgłosić się wówczas, gdy:
- temperatura u dziecka bez innych objawów utrzymuje się na wysokim poziomie i nie spada po podaniu leków,
- wystąpiły drgawki gorączkowe,
- pojawiły się inne objawy.
Specjalista zbada malucha i da zalecenia co do dalszego postępowania.