Dobry okulista

0
953

Oczy są jednym z najważniejszych zmysłów człowieka – to właśnie przez nie dociera do nas nawet 80% informacji o otaczającym nas świecie. Narząd wzroku służy nam do obserwacji, komunikacji i unikania niebezpieczeństw. Jest również jedną z najdelikatniejszych części naszego ciała – według luźnych statystyk niemal połowa Polaków zmaga się z jakimś rodzajem wady wzroku. Prawie 25% ludzi na świecie cierpi na choroby, które dotykają ten narząd. Na jakie choroby oczu podatni są dorośli?

Najczęściej występujące choroby oczu

Jaskra to poważna i stosunkowo często występująca choroba oczu. Podczas jej przebiegu uszkadzany zostaje nerw wzrokowy, co prowadzi do konsekwentnego pogarszania się wzroku, a nawet do jego bezpowrotnej utraty. Początkowo potrafi nie dawać żadnych objawów, z czasem chorzy mogą narzekać na bóle oczu, zawężenie pola widzenia czy pojawienie się efektu halo wokół źródeł światła. Jej przyczyną najczęściej jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

Zaćma to kolejna powszechnie występująca choroba, która dotyka głównie starszych ludzi. W jej trakcie dochodzi do zmętnienia soczewki, co może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. U chorych z czasem pojawiają się zaburzenia widzenia – obraz staje się niewyraźny i mętny, a źrenice stają się szaro-białe. W przeciwieństwie do jaskry, zaburzenia wzroku, które powoduje zaćma można odwrócić. W tym celu wykonuje się prosty zabieg oparty na ultradźwiękach lub działaniu lasera – może przeprowadzić go dobry okulista Warszawa.

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba wynikająca z postępującego zwyrodnienia plamki żółtej, która znajduje się w centralnej części siatkówki. Przyczynia się do pogorszenia, a nawet utraty wzroku. Objawia się widzeniem prostych linii jako zniekształconych lub falistych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyczy osób po przekroczeniu 50 roku życia. Wpływ na jej rozwój mają między innymi predyspozycje genetyczne oraz styl życia.

Odwarstwianie siatkówki to schorzenie polegające na oddzielenie się warstwy nerwowo-czuciowej siatkówki od warstwy barwnikowej – doprowadza to do poważnego upośledzenia wzroku, a nawet jego utraty. Podobnie jak jaskra, na początku może nie dawać żadnych objawów. Niekiedy chorzy narzekają na pojawianie się błysków w polu widzenia, które z czasem przybierają na sile. Na odwarstwienie siatkówki podatni są cukrzycy, osoby krótkowzroczne oraz chorujące na atopowe zapalenie skóry. Leczenie tego schorzenia najczęściej wymaga wykonania zabiegu operacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here