Co wolno przyszłej mamie, a czego powinna unikać? Sprawdź naszą listę.
Aktywność fizyczna w ciąży
– Na tak: spacery i umiarkowana aktywność
Sport, a raczej ruch w ciąży, jest jak najbardziej wskazany, bo nie tylko poprawia krążenie, pozwala utrzymać sprawny metabolizm, ale też wzmacnia, a jednocześnie relaksuje mocno obciążony w tym okresie kręgosłup. Dlatego będąc w ciąży powinnaś być aktywna fizycznie. Polecany jest pilates, pływanie, joga, no i oczywiście długie spacery.
– Na nie: sport kontaktowy i brzuszki
Unikaj ćwiczeń, które angażują mięśnie brzucha i wymagają podskoków, a także wszelkich sportów potencjalnie urazowych, czyli jazdy konnej, na nartach czy sportów grupowych.
Dieta w ciąży
– Na tak: rozsądek i umiar w jedzeniu
Twoja dieta w ciąży powinna być zbilansowana, warto więc, żeby znalazło się w niej wszystko po trochu (oprócz rzeczy ewidentnie zakazanych, które znajdziesz poniżej). Mięso czerwone, ryby, zboża i warzywa, najlepiej w formie gotowanej. Jeśli jesteś weganką, rozważ suplementy diety dla kobiet w ciąży z wapniem i żelazem. W ciąży Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta tak naprawdę niewiele, dlatego nie powinnaś nagle zacząć jeść za dwoje. A jedzenie tony słodyczy i niezdrowych przekąsek wcale nie jest bezkarne.
– Na nie: alkohol i surowe ryby
Unikaj surowych ryb, serów z mleka niepasteryzowanego, zrezygnuj całkowicie z alkoholu. Tak naprawdę warto ograniczyć też surowe warzywa, zwłaszcza z niesprawdzonego źródła, ze względu na możliwą dużą zawartość pestycydów.
Suplementy diety dla kobiet w ciąży
Na tak: w ciąży należy przyjmować kwas foliowy, często też jod, kwasy DHA oraz witaminę D3 i w niektórych przypadkach żelazo. Warto rozważyć również probiotyk dostarczający bakterie jelitowe oraz probiotyk ginekologiczny w ciąży. Wiele kobiet zastanawia się, czy można brać probiotyki w ciąży i czy na pewno są bezpieczne. Tak, zwłaszcza te dedykowane ciężarnym, ale przed rozpoczęciem ich przyjmowania, skonsultuj suplementację ze swoim lekarzem. Probiotyk ginekologiczny w ciąży może być przydatny, jeśli często korzystasz z basenu.
Na nie: suplementy diety dla kobiet w ciąży ze „wszystkim”. Ciąża to wyjątkowy okres i chcesz jak najlepiej zatroszczyć się o nienarodzone dziecko, ale tony witamin i składników mineralnych nie są do tego potrzebne. Dlatego każdy suplement, którego nie jesteś pewna, warto skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Zabiegi w trakcie dziewięciu miesięcy
Na tak: Możesz tak jak do tej pory chodzić na manicure i pedicure, także hybrydowy, farbować i rozjaśniać włosy, czy wykonywać zabiegi nawilżające na ciało i twarz. Pamiętaj jednak, aby robić to tylko w profesjonalnych salonach, które korzystają z bezpiecznych dla Ciebie produktów.
Na nie: Zrezygnuj z trwałej ondulacji, trwałego prostowania włosów i naturalnie wszelkich zabiegów medycyny estetycznej.
Bibliografia:
- https://mamaginekolog.pl/manicure-hybrydowy-w-ciazy/
- https://mamaginekolog.pl/piekna-w-ciazy-cz-1-wlosy/
- https://mamaginekolog.pl/zmienic-zyciu-kobieta-ciazy/