Rodzaj kosmetyków, jakie wybieramy do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, a także włosów i paznokci istotnie wpływa na ich kondycję. Z tego względu warto postawić na dobrej jakości produkty, które powstają z naturalnych składników. Wśród nich warto wymienić kosmetyki z aloesu cenione z uwagi na swój skład oraz właściwości. Zanim jednak wybierzemy te kosmetyki, warto przyjrzeć się im bliżej, by zrozumieć, na czym polega ich fenomen, i które z nich są dla nas najlepsze.
Na początek warto wspomnieć, że preparaty na bazie aloesu do pielęgnacji ciała i włosów były wykorzystywane przez człowieka już tysiące lat temu. O ich korzystnym działaniu wiedziano w starożytności, czego dowodem jest stosowanie aloesu przez Kleopatrę oraz księżniczkę Nefretete. Dziś, choć aloes stosowany jest w nieco innej formie, nadal cieszy się dużą popularnością. Znajdziemy go w składzie wielu dostępnych na rynku kosmetyków – począwszy od szamponów do włosów, a skończywszy na pomadkach do ust.
Aloes w kosmetykach? Tak – ale jaki?
Warto pamiętać o tym, że w przyrodzie występuje wiele gatunków aloesu. Łącznie jest ich około 500. Jednak nie wszystkie znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Tak naprawdę człowiek wykorzystuje tylko kilka z nich. Wśród tych najczęściej stosowanych należy wymienić aloes drzewiasty Aloe arborescens oraz aloes zwyczajny Aloe vera L. zwany też aloesem barbadoskim Aloe barbadensis Mill. W produktach kosmetycznych najczęściej pojawia się ten ostatni. Na półkach drogerii znajdziemy wiele preparatów opatrzonych napisem „Aloe vera”. Jednak czy wszystkie z nich są tak samo wartościowe?
Zanim wybierzesz kosmetyki z aloesem
Czytanie etykiet kupowanych produktów to dobra praktyka. Odnosi się to w równym stopniu do produktów spożywczych, co do kosmetyków. Okazuje się bowiem, że wiele preparatów reklamowanych jako aloesowe, w rzeczywistości z tą rośliną ma niewiele wspólnego. Jak zatem wybrać te, których formuła rzeczywiście została oparta w dużym stopniu o aloes?
Aby uniknąć kupowania kosmetyków, które nie spełnią naszych oczekiwań, warto kierować się przyznanymi konkretnym produktom certyfikatami. Informacje o nich powinny być umieszczone na opakowaniu. Jednym z najistotniejszych jest certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council), określanej w skrócie jako IASC. To międzynarodowa organizacja, której celem jest propagowanie wiedzy na temat aloesu oraz dbanie o czystość i wysoką jakość aloesowych produktów, które pojawiają się na rynku. Więcej można przeczytać na ten temat na stronie NajlepszyAloes.pl.
Cenne składniki aloesu
A skąd w ogóle pomysł na wykorzystanie aloesu w przemyśle kosmetycznym? – To wynik wartościowego składu rośliny, która zawiera wiele cennych dla człowieka związków oraz pierwiastków. Aloes aż w 96% składa się z wody. Zaledwie 4% stanowi sucha masa i to właśnie w niej należy szukać substancji o dobroczynnym dla człowieka działaniu. Znajdziemy w niej błonnik pokarmowy oraz aż 18 aminokwasów, z czego 7 to tzw. aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane przez organizm człowieka i powinny być dostarczane z zewnątrz.
Aloes jest też cennym źródłem witamin i mikroelementów. Ponadto znajdziemy w nim wartościowe dla ludzkiego organizmu polipeptydy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe, a także enzymy roślinne.
Skład aloesu sprawił, że zainteresował się nim nie tylko przemysł kosmetyczny, ale również przemysł spożywczy oraz farmaceutyczny. Zróżnicowana oferta produktów aloesowych, w tym kosmetyków pozwala sprostać konsumentom o różnych potrzebach i oczekiwaniach.