„W czasach, gdy za metr kwadratowy mieszkania w bloku trzeba zapłacić wielokrotność swojej miesięcznej pensji, kupujący wybierają najczęściej małe mieszkania. Są tańsze w utrzymaniu, łatwiej je wynająć, łatwiej sprzedać, łatwiej urządzić… O, akurat projektowanie i urządzanie małych wnętrz wcale nie należy do łatwiejszych i tańszych niż w przypadku dużych domów.
Kolory ziemi, jaskrawe dodatki
Małe wnętrza zwykle są bardziej przytulne, jednak jeśli w niewielkim mieszkaniu ma mieszkać rodzina, a nie jeden kawaler, wymaga ono przemyślanej aranżacji. Niewielkie wnętrze łatwo bowiem “zabałaganić” i przytłoczyć. Pierwszą regułą w projektowaniu małych wnętrz są jasne kolory. Biel, ecru, beż, kolory ziemi, kawa z mlekiem, szary – to idealne barwy na ściany w małym pomieszczeniu. Wszelkie wyraziste kolory należy stosować jako dodatek – używać ich w dekorowaniu czy pokrywać mocnym kolorem tylko jedną ścianę. Doskonale też wygląda pokój z jasnymi, neutralnymi ścianami i jednym mocnym akcentem – na przykład salon kremowy z czerwoną kanapą albo sypialnia szara z turkusowymi zasłonami.
Aby optycznie powiększyć przestrzeń można także zastosować triki optyczne. Takim najbardziej znanym jest lustro. Wykorzystywane często w niewielkich łazienkach czy korytarzach bardzo duże lustra sprawiają wrażenie głębi. Podobnie dzieje się, gdy pokryjemy ścianę fototapetą.
Prostota we wzornictwie i sprytne rozwiązania
Ostatnim krokiem jest dobór mebli – najlepiej stawiać na proste kształty, meble przesuwane, składane. Jeśli kuchnia jest niewielka nie wstawiajmy do niej stołu na 12 osób, ale użyjmy składanego blatu opuszczanego na ścianę. Takie triki pozwalają na zachowanie wolnej przestrzeni nawet w niewielkim pomieszczeniu.