Nie bez powodu normy ISO/DIN/PN są coraz popularniejsze i bardzo chętnie wykorzystywane przez fachowców tak naprawdę z rozmaitych branż. Choćby dlatego, że takie oznaczenia znacząco ułatwiają wybór odpowiedniej jakości rozmaitych akcesoriów, są to nie tylko śruby, ale także nakrętki, podkładki, nity, kołki, blachowkręty, wkręty itp. Co określają wyżej wymienione normy, takie jak ISO/DIN/PN? Jak wygląda konwersja i czy jest ona trudna do zrealizowania?
Co określają normy?
Normy ISO/DIN/PN definiują rozmaite parametry. Pamiętajcie, że w sklepach stacjonarnych albo internetowych z takim asortymentem można zdecydować się na przykład na różnego rodzaju śruby. Niektóre elementy mają określone normy, a inne nie. Zależy Wam na tym, aby konstrukcje były solidne? Chcecie, aby maszyny działały szybko, sprawnie i wydajnie? W takim razie warto kupić elementy posiadające określone normy ISO/DIN/PN. Pamiętajcie, że normy określają rozmaite czynniki. Między innymi definiują materiał, z którego powstały konkretne, interesujące Was akcesoria. Dodatkowo można dzięki temu wybrać części mające odpowiednią odporność na korozję, właściwą wytrzymałość na działanie rozmaitych wpływów zewnętrznych itp.
Najczęściej stosowane, bo aż w ponad 160 krajach, są normy ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która – kolokwialnie pisząc – pociąga za sznurki w tym temacie, powstała ponad 72 lata temu, ponieważ dokładnie 23 lutego 1947 roku. Około 30 lat wcześniej do branży wszedł natomiast Niemiecki Instytut Normalizacyjny, czyli inaczej pisząc Deutsches Institute für Normung. Łatwo domyślić się, że to właśnie ta placówka odpowiada za normy DIN. Ostatni skrót jest generalnie chyba najłatwiejszy do rozszyfrowania. Mianowicie to Polska Norma, która jest sprawdzana, weryfikowana i zatwierdzana przez Polski Komitet Normalizacyjny.
Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-931-iso-4014-szesciokatne-niepelnym-gwintem/
Jak wygląda konwersja norm?
Jaka jest różnica pomiędzy normą ISO, a PN? Generalnie chodzi o to, że normy ISO są stosowane w różnych państwach z rozmaitych kontynentów. Natomiast PN są stosowane wyłącznie na terenie Polski. Nic więc dziwnego, że osoby, które chcą handlować na przykład śrubami z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym mają duży dylemat. Produkty tego typu posiadają oznaczenia DIN 7991/ISO 10642 – jeśli znacie tylko normę ustanowioną na przykład przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, a chcecie dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda w przypadku ISO, to trzeba czym prędzej skorzystać z tabeli konwersji norm. Sama konwersja jest ogólnie prosta i bardzo szybka do zrealizowania.