Dla osób dorosłych wizyta u okulisty może być całkowicie neutralna, jednak w przypadku małych dzieci często wiąże się z dużym stresem. Dzieje się tak dlatego, że najmłodsi pacjenci często nie wiedzą czego się spodziewać po badaniu okulistycznym. Kiedy warto udać się do okulisty dziecięcego? Jak przygotować dziecko do wizyty u tego specjalisty?
Podpowiada Fundacja Zobaczyć Jutro
Kiedy udać się z dzieckiem do okulisty?
Okulista dziecięcy z Warszawy zwraca uwagę, że dziecko nie jest łatwym pacjentem. Z tego względu warto zapisać je do okulisty, który ma doświadczenie z najmłodszymi pacjentami. Dziecko dobrze jest zabierać na badania wzroku regularnie. Profilaktyka jest szczególnie wskazana, gdyż większość rodziców nie jest w stanie rozpoznać wszystkich nieprawidłowości, a dzieci nie umieją zakomunikować, że z ich wzrokiem dzieje się coś niepokojącego (często nie są tego nawet świadome). Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że wczesne wykrycie problemów ze wzrokiem ich dzieci daje szansę na pełne wyleczenie (co nie zawsze jest możliwe w przypadku nastolatków i osób dorosłych).
Okulista dziecięcy z Warszawy: jakie sygnały powinny nas szczególnie zaniepokoić?
Zdaniem okulisty dziecięcego z Warszawy sygnały, które są wyjątkowo niepokojące u dzieci to między innymi częste mrużenie oczu bez wyraźnej przyczyny, trzymanie zeszytów i książek bardzo blisko oczu, zezowanie, tarcie oczu, kłopoty z prawidłowym rozpoznawaniem kształtów, problemy z pisaniem równych liter, kłopoty z czytaniem drobnego tekstu, problemy z prawidłowym rozpoznawaniem kolorów, nierozpoznawanie przedmiotów, które były w przeszłości dziecku znane. Alarmujące się również wszelkie fizyczne zmiany w oczach.
Badanie wzroku u dziecka – jak wygląda?
Badanie wzroku u dzieci jest w dużej mierze uzależnione od ich wieku. W przypadku noworodków i bardzo małych dzieci bada się soczewkę i dno oka. U starszych dzieci można już przeprowadzić badanie ostrości wzroku i określa ewentualną wadę (starsze dzieci odczytują literki z tablicy, dla młodszych przeznaczone są tablice z obrazkami).
Pełne badanie okulistyczne trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut.
Dziecko boi się wizyty u okulisty – co robić?
Często zdarza się, że młodsze dzieci boją się wizyty u lekarza okulisty. Jest to związane z faktem, że nie wiedzą one czego mogą się spodziewać. Prawdopodobnie mają też negatywne doświadczenia z badaniami lekarskimi (zastrzyki, szczepionki). Jako, że wszyscy boimy się tego co nieznane, powinniśmy postarać się wytłumaczyć dziecku na czym polega wizyta u okulisty. Koniecznie dobierzmy język do wielu i stopnia rozwoju dziecka. Wytłumaczmy mu czego dowiemy się dzięki temu badaniu, jakich narzędzi używa lekarz, zapewnijmy też, że badanie wzroku nie jest bolesne. Dobrym pomysłem jest odgrywanie scenek, w których rodzic odgrywa rolę lekarza, a dziecko pacjenta. Następnie możemy zamienić się miejscami.
Wada wzroku a okulary i soczewki
W przypadku wykrycia u dziecka wady wzroku lekarz decyduje o zapisaniu mu okularów i soczewek kontaktowych. Jeżeli dziecko nie może się przekonać do okularów, możemy je zachęcić proponując mu wybór atrakcyjnych, kolorowych oprawek. Dzieciom, które kategorycznie nie chcą nosić okularów należy kupić soczewki kontaktowe (w niektórych przypadkach soczewki mogą nosić nawet niemowlęta). Soczewki dobrze sprawdzają się podczas zajęć sportowych (szczególnie na lekcjach wychowania fizycznego, kiedy okulary są zdecydowaną przeszkodą). Dzieciom z wadą wzroku, które chodzą na basen należy kupić specjalne korekcyjne okulary basenowe (pływanie w zwykłych okularach korekcyjnych czy soczewkach kontaktowych jest niemożliwe).