W podekscytowaniu zbliżającym się porodem nie można zapomnieć o przygotowaniu się do pobytu w szpitalu. Odpowiednio spakowana torba zapewni poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad stresującą sytuacją. Wyprawkę warto spakować już kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem.
Wyprawka dla mamy – co i kiedy szykować?
Odpowiedniej jakości wyprawka dla mamy zapewnia poczucie spokoju. Kobieta przygotowana do porodu i na pobyt w szpitalu czuje się bezpieczniej. Wyprawkę najlepiej przygotować na kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem, aby o niczym nie zapomnieć. Jak wyznaczyć bezpieczny okres na pakowanie? Dodaj do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, następnie odejmij 3 miesiące i dodaj 1 rok. W ten sposób obliczysz termin porodu i odpowiednio wcześnie zaplanujesz gromadzenie i pakowanie osobistych rzeczy do walizki szpitalnej.
Zanim przyszła mama zacznie pakować niezbędne rzeczy do torby, powinna dowiedzieć się, co szpital, w którym dojdzie do porodu, oferuje rodzącym kobietom. Wiele placówek zapewnia np. koszule do porodu czy wkładki poporodowe. Mimo to warto zabrać ze sobą luźny T-shirt lub koszulę nocną, kapcie, szlafrok lub bluzę czy sweter, spodnie od piżamy, bieliznę na zmianę, a także przybory toaletowe, kosmetyki i akcesoria do higieny. W wyprawce nie może zabraknąć m.in. podpasek poporodowych, wkładek laktacyjnych, biustonosza do karmienia i ręcznika. Można zabrać również coś do jedzenia i picia, jak woda mineralna czy herbatniki oraz książkę i telefon ze słuchawkami, aby móc odprężyć się w wolnej chwili.
Ważny jest także zestaw odzieży na wyjście ze szpitala. Ubranie powinno być wygodne i obszerne. Ulubione dżinsy czy top powinny odczekać do momentu całkowitego odzyskania formy. W wyprawce dla mamy bezwzględnie musi znaleźć się dokumentacja ciążowa, wyniki wszelkich badań wykonywanych w trakcie wszystkich trymestrów, skierowanie do szpitala, dowód osobisty oraz NIP pracodawcy lub własny.
Wyprawka dla dziecka – najważniejsze akcesoria
Wyprawka dla dziecka uwzględnia przede wszystkim pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, rękawiczki niedrapki oraz pieluszki tetrowe i czapeczkę bezszwową. Nierzadko tuż po porodzie personel medyczny ubiera malucha w szpitalne body, śpioszki czy pajacyki, więc można wziąć tylko 1–2 komplety z domu. Podobnie jak pierwsze ubranka, placówka zapewnia też kocyk lub rożek, jednak warto zabrać ze sobą coś do okrycia maluszka i wymienić beciki na świeże już po przeniesieniu do sali noworodkowej. Można zabrać ze sobą także krem lub oliwkę na odparzenia oraz butelkę ze smoczkiem i mleko modyfikowane dla noworodków, ponieważ nie zawsze jest możliwe karmienie piersią. Jeśli ze względów zdrowotnych dziecko będzie musiało być dokarmiane, a mama nie przygotuje się na to, szpital zapewnia niezbędne akcesoria i syntetyczną mieszankę. Natomiast o zestawie do karmienia nie powinny zapomnieć mamy, które od początku zdecydowały się nie karmić piersią.